Ako si šetriť na dôchodok

Ak ste finančne pripravený a fyzicky zdravý, odchod do dôchodku môže trvať desaťročia. Rôzne etapy, ktoré tvoria váš dôchodok, majú odlišné výdavky a vyžadujú odlišné prístupy k rozpočtovaniu. Dokonca aj s kratším odchodom do dôchodku prejdete rovnakými fázami, len v skrátenom časovom rámci. Tu je krátky prehľad o tom, ako vyzerajú tieto fázy a ako zodpovedajú danej fáze vaše financie.

Odchod do dôchodku je fáza tesne pred odchodom do dôchodku. Stále pracujete, ale odchod do dôchodku je v blízkej budúcnosti, takže konečne získate jasný obraz o tom, ako budú vaše príjmy a výdavky vyzerať. Tiež sa blížite k tomu, aby ste zistili, čo budete robiť s vašimi dňami, keď ich budete môcť tráviť, ako chcete. Zdá sa, že to, čo sa zdalo len teoretické vo vašom pracovnom živote, sa zdá byť skutočné. Dostávame na ku veku až 62 rokov, čo je vek, kedy ľudia najprv získavajú nárok na znížené dávky sociálneho zabezpečenia. Ale môžete odísť do dôchodku aj v 60 rokoch alebo pokračovať v práci až do 70 rokov (migliore macchina nespresso).

V tomto štádiu by ste mali posúdiť, aké budú vaše pravdepodobné príjmy a výdavky, akonáhle už nebudete v práci. Čo dostanete od dôchodku alebo sociálneho zabezpečenia? Aká je suma vo vašich penzijných plánoch a koľko budete môcť pohodlne minúť každý mesiac? Budete už mať splatenú hypotéku, a ak nie, koľko dlhujete a na ako dlho?

Môžete mať dostatočnú silnú pozíciu, aby ste vážne posúdili, či si môžete dovoliť predčasne odísť do dôchodku. Váš zamestnávateľ by mohol znižovať svoje výdavky a môžete zvážiť, či chcete akceptovať prepustenie do predčasného dôchodku. Ak prevádzkujete rodinný podnik, je to dobrý čas na vytvorenie plánu nástupníctva. Je to vhodný čas na viac práce, na zmenu pracovných miest alebo na aktívnu propagáciu, aby ste mohli zarobiť viac a šetriť viac na odchod do dôchodku, kým máte šancu.

Odchod do dôchodku je tiež vhodná doba prehodnotiť svoje mesačné a ročné výdavky a znížiť ich o náklady, ktoré sa prikradli za tie roky, čo vylúči akékoľvek zbytočné výdavky a dá vášmu rozpočtu istý voľný priestor. Aj v tomto štádiu (rovnako ako v počiatočných štádiách vášho odchodu do dôchodku) môžete mať stále veľké výdavky, ako je napríklad posielanie vašich detí na vysokú školu, zaplatenie zálohy za doma alebo zaplatenie za svadbu. A nakoniec, možno budete chcieť nahradiť svoje obvyklé dovolenky výletmi do miest, do ktorých ste si predstavovali, že sa presťahujete počas odchodu do dôchodku (macchine caffè automatiche).

Niektoré z najväčších zmien vo vašom rozpočte sa vyskytnú pri prvom odchode do dôchodku. Už nebudete mať od svojho zamestnávateľa stály plat, ak nedostanete dôchodok. Budete potrebovať plán na správu príjmov počas dôchodku a budete musieť rozhodnúť, kedy začnete uplatňovať dávky sociálneho zabezpečenia. Taktiež už nebudete mať zdravotné poistenie sponzorované zamestnávateľom. Uistite sa, že plánujete, ako bude vaša manželka a akékoľvek závislé osoby dostávať zdravotné poistenie, ak sú na vašom zdravotnom pláne. Ak vy alebo váš manžel nebudete dostatočne starý na to, aby ste sa zaregistrovali na bezplatné starobné poistenie, budete musieť zistiť, či máte nárok na odpustenie poplatku alebo sa zaregistrujete na platené poistenie.