Aký krém na opaľovanie si kúpiť?

Či už idete na dovolenku alebo plánujete pobyt, budete potrebovať ochranu pred slnkom. Dokonca aj v jednom z najzamračenejších dní na Slovensku stále budú prítomné slnečné lúče. Znamená to, že ste vystavení škodlivým UVA a UVB lúčom, a máte väčšie riziko vzniku rakoviny kože alebo predčasného starnutia, vrátane vrások, tmavých škvŕn a jemných čiar. Aby ste sa vyhli všetkým týmto problémom, natrite sa niektorým opaľovacím krémom predtým, než vyrazíte von, najlepšie každý deň.

Existuje veľa terminológie, pokiaľ ide o opaľovacie krémy a značky robia veľké tvrdenia, že ich krémy sú odolné voči vode alebo ich stačí použiť raz za deň, čo znamená, že ich stačí použiť len raz na celodennú ochranu. V tomto článku vám pomôžeme pochopiť, čo potrebujete vedieť, a čo je dôležitejšie, na aké špecifikácie si musíte dávať pozor pri kúpe a čomu sa máte vyhnúť. Takisto sme prehodnotili sortiment opaľovacích krémov, od tých, ktoré najlepšie vyhovujú deťom starším ako šesť mesiacov (ak je vaša ratolesť mladšia, nemali by ste byť na priamom slnečnom svetle (dispositivo para cocinar sano y delicioso).

UV žiarenie je to, čo spôsobuje poškodenie a je dôvodom, prečo potrebujete chrániť vašu pokožku, pričom oba typy sú spojené s rakovinou kože. UVB žiarenie je zodpovedné za sčervenanie kože a spálenie. Je tiež hlavným vinníkom rakoviny kože, ale tiež spôsobuje opaľovanie a predčasné starnutie. UVB lúče sa líšia v závislosti od miesta, času a mesiaca v roku.

Ultrafialové žiarenie (UVA) preniká hlbšie do vašej pokožky a je zodpovedné za opaľovanie. Tiež spôsobuje predčasné starnutie, ako sú vrásky. UVA lúče sú zvyčajne pomerne konzistentné po celý rok a kedykoľvek počas dňa.

Pri kúpe opaľovacích krémov sa chcete pozrieť na širokospektrálnu verziu, ktorá vás chráni proti obom typom UV žiarenia.

Ochrana proti slnečnému žiareniu (SPF) meria množstvo ochrany, ktorú dostanete pred slnečnými UVB lúčmi. Hodnotená na stupnici od 2 do 50+ (čím je číslo vyššie, tým silnejšia je ochrana), informuje o tom, ako dlho trvá, kým vaša pokožka reaguje na UVB a sčervená sa v porovnaní s tým, že nepoužívate žiadnu ochranu. Napríklad, ak zvyčajne sa spálite po 30 minútach bez opaľovacieho krému, SPF 30 vás ochraňuje 30-krát dlhšie, čo je 15 hodín. Väčšina ľudí používa minimálne SPF 30.

Ako dobrý je váš opaľovací krém? Opaľovacie prípravky sú určené pre svoju úroveň ochrany proti UVA. Keď vidíte „UVA“ v kruhu, potvrdzuje to, že získaná ochrana UVA je aspoň jedna tretina hodnoty SPF, a preto spĺňa odporúčania EÚ. Niektoré produkty môžu namiesto toho zobrazovať hviezdičkové hodnotenie, ktoré je tiež mierou ochrany, ktorú dostanete z UVA žiarenia. Hodnotenie je od jednej do piatich hviezd, kde viac hviezd znamená väčšiu ochranu. Tento systém si vyžaduje vyššiu minimálnu úroveň ochrany ako odporúčania EÚ (arrocera).

Vode odolné krémy proti slnečnému žiareniu sú pre tých, ktorí sú vždy v bazéne alebo v mori, pretože to znamená, že vaše opaľovacie krémy vás ochránia vo vode. Vždy skontrolujte, ako dlho vaše opaľovacie krémy tvrdia, že sú odolné voči vode a opätovne ich použite, akonáhle sa dostanete von. Opaľovací krém s repelentom proti hmyzu znie atraktívne, ak máte na pláži komáre, ale štúdie ukázali, že opaľovací krém s obsahom DEET má zníženú účinnosť ochrany SPF. A budete musieť opakovane aplikovať opaľovací krém častejšie ako repelent proti hmyzu.