Bulharsko

S niekoľkými vysokými pohoriami, nádhernými plážami, početnými historickými mestami a sieťou malých dedín s tradíciami z 19. storočia má Bulharsko bohaté atrakcie zapracované do pomerne kompaktnej krajiny. Viac ako čokoľvek iné, je to krajina dobrodružstiev: akonáhle odídete z rozbitého chodníka, dopravné značky a cestovné poriadky autobusov často zmiznú (alebo sú len v cyrilike) a len málo ľudí hovorí cudzím jazykom, ale takmer každý, koho stretnete, bude rozhodnutí Vám pomôcť pri Vašej ceste.

Bulharské pobrežie Čierneho mora je už viac ako storočie populárnym dovolenkovým miestom, hoci až do 60. rokov nebolo určené masový cestovný ruch. Cestovali sem iba úradníci komunistickej strany z celého bývalého východného bloku, ktorí každý rok mali svoju dovolenku tu na pláži. Bolo to miesto socialistickej zábavy na slnku planchas de pelo opiniones. Od tej doby sa strediská zmenili, sú stále viac sofistikované, a prototypy mega-komplexov rastú ako huby po daždi.

Pri prakticky garantovanom dobrom počasí je predaj pobrežia hospodársky úspešný, ale s výnimkou starobylého mesta Sozopol a turistického mesta Nesebar je tu veľmi málo turistických atrakcií. Na pobreží ležia dve ďalšie mestá – Varna a Burgas.

Hlavným mestom Bulharska je však Sofia. So svojimi neobyčajnými predmestiami a výrazným nedostatkom očarujúcich starých budov sa Sofia môže zdať nezvyčajným miestom pre návštevníkov, ktorý sem zavítali po prvý raz. V posledných rokoch sa však urobilo veľa pre oživenie srdca mesta a akonáhle sa usadíte a začnete ho skúmať, nájdete prekvapivo žiarivé miesto, najmä v tých najkrajších dňoch, kedy jeho svieže verejné záhrady a kaviarne prekypujú životom. Tiež sa tu nachádzajú krásne zelené hory Vitoša, len 8 km južne od mesta.

Sofie bola založená barbarským kmeňom pred asi tromi tisíckami rokov a rôzne rímsky ruiny svedčia o zenite mesta ako regionálnom cisárskom hlavnom meste v štvrtom storočí nášho letopočtu. Bulhari neprichádzali na scénu až do deviateho storočia a výnimkou Boyanského kostola z 13. storočia, ich kultúrne pamiatky rizador de pelo automatico z veľkej časti zmizli počas tureckej okupácie (1396-1878). Dedičstvo turkov je viditeľné iba na pár majestátnych mešitách. Najkvalitnejšou architektúrou sú pekné verejné budovy a parky a nádherná katedrála Aleksandara Nevského. Väčšina pamiatok Sofie je centrálne umiestnená a je v krátkej pešej vzdialenosti od seba. Ulica Vitosha tvorí srdce nákupnej štvrti a vedie na sever do kostola Svety Nedelya. Ulica ďalej prechádza hlavnými verejnými budovami, ktoré vyvrcholia veľkolepým kostolom Aleksandara Nevského.
Trasa na juh od Sofie prekrýva pohoria Rila a Pirin, porastené lesmi a posiate alpskými jazerami. Sú domovom najvyšších vrcholov Bulharska. Miesto, ktoré by ste určite mali navštíviť je najuznávanejší bulharský kláštor, Rila, asi 30 km východne od hlavnej južnej cesty. Bansko, na východnej strane pohoria Pirin, sa môže pochváliť bohatou tradičnou architektúrou. Je hlavným lyžiarskym strediskom a dobrým východiskovým bodom pre pešiu turistiku.

Ďalšia cesta smeruje juhovýchodne od Sofie k Istanbulu. Hlavné cestné a železničné trate, ktoré teraz spájajú Istanbul a Sofiu, v podstate sledujú priebeh cesty, ktorá bola v minulosti ovládaná Osmanskou ríšou tak dlho, že cudzinci nazývali túto časť Bulharska Európske Turecko. Z miest je najdôležitejší Plovdiv, druhé najväčšie bulharské mesto, ktorého starú štvrť tvorí nádherná zmes národopisných domov a klasických pozostatkov. Asi 30 km južne od Plovdivu je kláštor Bachkovo, ktorý ukrýva najživšie fresky Bulharska.