Na nákupy s deťmi

V poslednom čase akoby sa roztrhlo vrece s ľuďmi, ktorí presne vedia ako usmerňovať deti v obchode. Dalo by sa povedať, že v poslednom čase sa roztrhlo vrece s odborníkmi na výchovu vôbec, najmä teda cudzích detí. Dokonca sa tu ozývajú aj hlasy, ktoré jasne a otvorené priznávajú, že by dali verejný zákaz chodenia s deťmi do obchodu. Priznávam sa patrím k vysoko tolerantným ľuďom čo sa týka detského správania, dalo by sa povedať, že s padám do kategórie ľudí, ktorým vraví moja kamarátka žena s toleranciou bez hraníc. V jej prípade je to však o inom druhu vysoko neohraničenej tolerancie ako v mojom, ale o tom však potom, naspäť k deťom – compressoreit.com.

Deti sú pre mňa radosť vždy boli a nič sa na tom nezmenilo dokonca ani od kedy sa nám narodila dcéra. Pre mňa to, že sa dieťa rozplače je úplne prirodzený prejav, chápem aj prípady kedy sa hnevá, durdí, či dokonca to, že sa snaží si v obchode niečo vydobyť. Vtedy nastupujete vy ako rodič a je už samozrejme na Vás či ste rodič, ktorý vysvetľuje alebo rodič, ktorý sa hnevá, rodič, ktorý zaryto mlčí a správanie svojho dieťaťa prehliada. Tých výchovných modelov, ako sa k svojmu dieťaťu zachováte, je neúrekom a je teda na Vás, ako na rodičovi, aký výchovný model použijete. Váš výchovný postoj ako aj správanie Vášho dieťaťa je prirodzeným procesom detstva. To, že to niektorým predavačkám alebo aj prítomným kupujúcim je nepríjemné, je rovnako aj ich prirodzeným procesom dozrievania. Tiež som už počula aj takú tézu, že nevychované dieťa nemá chodiť do obchodu a do spoločnosti vôbec. Ja však ale celkom nerozumiem, ako potom to dieťa vychovať? Len doma? V nasimulovaných podmienkach? Pochopiteľne, že sa so svojou dcérou hráme aj na obchod, ale doma sa mi nikdy o zem v našom simulovanom obchode nehodila. Možno na ňu len zle pôsobia tie obchodné sily. Nie fakt nie som typ mamičky kávičkárky a tiež si nemyslím, že deti by mali detstvo stráviť v nákupných centrách.

Ale uznajte sami. dá sa tomu vyhnúť? Ako nechodiť do obchodu? Prestať jesť, piť? Prestať sa obliekať? Dokonca aj to Vaše dieťa rastie a pre niektorých, ktorí deti nemajú, ono tie deti si niektoré veci ako napríklad topánky potrebujú aj vyskúšať. Áno samozrejme dalo by sa topánky kúpiť aj bez detí, ale komu sa chce chodiť znovu k prípadnej reklamácii. A napríklad neverili by ste, ale moja dcéra si zásadne vyberá čo si oblečie a neoblečie už od roka. Neviem či je to zlou výchovou alebo má len svoj vkus. Ja osobne zatiaľ dúfam (compressore portatile a batteria), že to je len jej rozvíjajúci sa cit pre módu. Tak teda, ak ju nevezmem a kúpim to, čo sa jej nepáči, nebude to nosiť. Nie preháňam, už ju celkom poznám a viem, aký ma vkus a snažím sa doň trafiť. Takže áno, priznávam, aj my mamičky občas ideme do obchodu bez svojich detí, ale občas to jednoducho nejde. A v takom prípade, keď to nejde a my tie deti máme so sebou na nákupoch, verte nám, to že robia cirkus je nám oveľa nepríjemnejšie ako Vám!